Skip links
Rozdíl mezi platební a kreditní kartou - která je pro vás ta správná volba

Rozdíl mezi platební a kreditní kartou – která je pro vás ta správná volba?

Někdy nám splývají v jedno, což je ale chyba. Z definice jasně plyne, že kreditní a platební karta znamenají něco naprosto jiného. Jistě, platební kartu (nebo také debetní) má totiž každý, kdo si založí osobní účet v některé z českých bank. Kreditní karta pak znamená pro mnohé i vyšší sociální postavení. Znamená totiž možnost krátkodobé půjčky od banky. S debetní kartou nakupujete za svoje, s kreditní platíte financemi banky. Bezúročné období pak znamená, že když doplatíte peníze včas, nezaplatíte nic navíc. A proč by se vám mohla hodit kreditní karta? Důvodů se najde dost!

Platí se s nimi vlastně stejně

Kreditní karta i platební karta mají stejný princip platby, do pětistovky stačí kartu přiložit, při vyšších sumách už je nutné zadat při nákupu nastavený PIN. Podobný proces potom platí i pro nakupování v internetových obchodech. Kreditní karta je výhodná pro každodenní nákupy, nabízí totiž někdy velmi atraktivní cashback (tedy peníze zpět, například odměnu za návštěvu konkrétního obchodníka). Může také prodloužit záruku u vybraných modelů elektroniky. Lépe se s ní také platí online a nabídne finanční rezervu, která se hodí na cestách do ciziny. Bezúročná půjčka do dalšího čtvrtletí? Ale jistě, i v tom je kreditní karta premiantem. Shrňme si tedy ty opravdu základní rozdíly, které debetní a kreditní kartu odlišují.

• Debetní karta v sobě nese zůstatek, jenž máte na účtu. U kreditní jde o peníze banky.

• Debetní karta je k dispozici k běžným účtům v bance, kreditka je od nich oddělená.

• Kreditní kartu je nutné splácet, na nákupy máte totiž jednoduše půjčeno od banky.

• A když to stihnete v bezúročném období, nebudete platit žádné poplatky nebo úroky.

• Bezúročné období trvá až 55 dnů, to znamená, že máte na splácení téměř až dva měsíce.

Jde vždy o formu čerpání peněz

Kreditku využívá podle zjištění ČBA asi každý pátý Čech, debetní kartou platí v průměru zhruba osm z deseti lidí. O kreditní kartu je nutné požádat a banka musí souhlasit, prověří si tedy velmi důkladně bonitu svého potenciálního nového klienta. Dostat pak můžete uvěrový limit, který nelze překročit. Bude to v řádu tisícovek, desetitisíců nebo jinak? Záleží vždy na konkrétní situaci. Kdo kreditku využívá střídmě, ten na ní může vydělat. V jiných případech jde o problém, který znamená výdaje navíc, zvláště pokud nestihnete naplnit tzv. bezúročné období. Finance jsou okamžitě dostupné a jsou také v bezpečí, na běžný účet se vám totiž zloději nedostanou. Blokování kreditní karty je navíc velmi rychlé, podobně jako u debetní varianty. Nahlásit ztrátu můžete okamžitě na různých infolinkách.

Finanční rezerva je připravena

Kreditní kartu můžete a také nemusíte použít, je to jen na vás. Pokud dojde k problémům před výplatou a nemáte na výdaje, znamená při splnění základních podmínek vlastně zcela bezúročnou půjčku. S kreditkami se samozřejmě pojí i určité nevýhody. Avizovaný úrok, který vám bude účtován při nedodržení bezúročného období, je poměrně vysoký a blíží se spíše číslům u nebankovní společnosti, rozhodně tedy není totožný, jako když si u banky sjednáváte klasickou spotřebitelskou půjčku. Úroková sazba se může snadno vyšplhat i nad desetiprocentní hranici. Nezapomeňte, že výběr z bankomatu je u kreditek poměrně nákladný, výjimkou jsou vlastně jen kreditky, kde je výběr automaticky zdarma, ale takové nejsou na dnešním finančním trhu žádnou jistotou a samozřejmostí.